Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och uthyrning av akustik- och eventmaterial, såsom textilier, projektionsdukar, tält och entréband, till kunder samt därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 30 694 | 29 378 | 28 213 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 652 | 5 416 | 4 958 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 703 | 5 471 | 5 267 |
| Årets resultat (tkr) | 5 733 | 4 314 | 4 089 |
| Summa tillgångar (tkr) | 27 696 | 23 760 | 23 591 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 5 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 30 694 | 29 378 | 28 213 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 652 | 5 416 | 4 958 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 703 | 5 471 | 5 267 |
| Årets resultat (tkr) | 5 733 | 4 314 | 4 089 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 887 | 849 | 764 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 26 809 | 22 911 | 22 826 |
| Tillgångar (tkr) | 27 696 | 23 760 | 23 591 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 16 578 | 14 945 | 14 630 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 589 | 4 154 | 4 209 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 36 | 84 | 109 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 493 | 4 577 | 4 641 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 27 696 | 23 760 | 23 591 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 500 | 4 100 | 4 000 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 6 | 5 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 116 | 4 896 | 5 643 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 21.7% | 18.4% | 17.6% |
| Soliditet | 69.2% | 75.5% | 74.9% |
| Kassalikviditet | 168.8% | 225.1% | 284.7% |
Eventgross i Jönköping AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Krängshults Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning och uthyrning av akustik- och eventmaterial, såsom textilier, projektionsdukar, tält och entréband, till kunder samt därmed förenlig verksamhet.